
*Mąstymo sutrikimai-
Apie mąstymo sutrikimus daugiausiai sprendžiama iš asmens kalbos ir rašymo, laikant, kad sutrikęs mąstymas daro poveikį žmogaus kalbinei raiškai. Tai gali pasireikšti įtemptu, nenuosekliu kalbėjimu, staigiu nukrypimu nuo temos, užsiblokavusiomis mintimis ir kt.
*Įžvalgos trūkumas-
Vienas pagrindinių psichozės požymių yra nesugebėjimas suvokti savo patirties ar elgesio neįprastumo, nepagrįstumo. Net ūmios psichozės atveju, žmonės gali nesuvokti, kad jų įsitikinimai ar haliucinacijos neturi jokio realaus pagrindo. Kaip bebūtų, šis požymis (suvokimo lygis) varijuoja psichozės epizodo eigoje, taip pat priklausomai nuo asmens. Tiesiogiai man taip nėra, bet kartais nesuprantu kodėl darau kažkokį darba, bet visada praėjus kažkiek laiko bandau suvokt ir sovokiu sėkmingai. pvz biologijos pamokoje negalėjau pagrysti kodėl aš mokausi apie gyvūnų mitybos tinklo lygmenį zolė lvl 1> kiškis> lvl2> lapė lvl 3 negalėjau suvogti kodėl man to reikia neturėjau tam pagrindo, bet paskui jį suradau kvailiausiu būdu hmmmm galvoju man reikia mokyklą pabaigt arba kita prielaida atsirado dėl bendro išprusimo.
*Klaidingi įsitikinimai ir paranoja
Psichozės atveju gali pasireikšti paranoja bei stiprūs klaidingi įsitikinimai. Vokiečių psichiatras Karl Jaspers šiuos požymius skirstė į pirminius ir antrinius. Prie pirminių priskiriami klaidingi įsitikinimai, neturintys jokios suprantamos priežasties bei nesuvokiami normalių psichinių procesų aspektu; prie antrinių priskiriami įsitikinimai, kurių atsiradimą galima paaiškinti asmenį supančiomis dabarties ir praeities aplinkybėmis. šito požymio pas mane nėra, bet matau kad kitas žmogus kartais manes nesupranta pvz pasakiau vienam žmogui ''man labai nepatinka jūsų požiuris'' tas žmogus antakius tik suraukė kaip nesuprates manes atsakė '' ką - hmmm? '', o gal jis mane suprato? o gal tai tik įsitikinimas, kad jis mane suprato ar nesuprato.
*Haliucinacijos
Haliucinacijos pasireiškia visuose jutimuose, gali būti paprasti pojūčiai (šviesos regėjimas, spalvos, skonis, kvapas) arba sudėtingesnės haliucinacijos, kaip kad gyvūnų ar žmonių matymas ir bendravimas su jais, neesančių prisilietimų jautimas. Haliucinacijos nėra tas pats, kas iliuzijos (pastarosios yra iškreiptas išorinio stimulo suvokimas, tuo tarpu haliucinacijos - pojūčiai, atsirandantys be išorinio stimulo).
Dažniausiai psichozėje pasitaikančios haliucinacijos - garsinės, kai asmuo gali girdėti kalbant kitus asmenis (kai realiai tai nevyksta). Kaip bebūtų, tyrimai parodė, kad balsų girdėjimas nereiškia, kad žmogui reikalinga psichiatro pagalba.[2]
prieš miegą jaučiau kad kažkas mane lietė atšiauriais pirštais taip stipriai, kad net prisikeliau atrodė kad ne žmogus būtų mane lietes, o kažkas stipresnio.
žinau kad čia ne psichologijos kabinetas, bet norėjau paklaust ar jūs tokiu atveju kreiptumėtės pas psichologa ir ar pripažintumėt kad sergat psichoze?
galbūt kažkam panašiai buvę?
p.s ligos požymiai iš vikipedijos.