Dėmesio, prieš panaudojant įgytas teorines žinias įsitikinkite, kad tai neprieštarauja galiojantiems įstatymams. Šiuo metu auginti medicininės kilmės kanapes leidžiama Čekijos Respublikoje, Šveicarijoje ir Olandijoje. Pramoninės kanapės (kurių THC kiekis neviršyja 0,2% ir yra sertifikuotos USO-31 sertifikatu) leidžiama auginti visoje Europos sąjungoje nepažeidžiant įstatymų. Lietuvos įstatymai šiuo metu draudžia augint medicinines kanapes su didesniu nei 0,2% THC kiekiu. Už tai numatyta baudžiamoji atsakomybė! Labai prašom būti sąžiningais ir drausmingais piliečiais ir nepažeidinėti galiojančių įstatymų. Visa medžiaga panaudota straipsniui buvo surinkta is Olandijos augintojų.
Kas yra kanapė?
Kanapė vienas iš seniausių augalų mūsų žemėje, jau žinomas ir naudojamas daugiau nei 10000 metų. Kanapės paskirtis yra įvairi, ją naudoja medicininiams tikslams, pluoštui, kuro, pašarų gamybai, izoliacinių medžiagų, kosmetikos gamybai ir t.t. Paskirtis kaip jau supratote yra gan plati.
Kanpės su žemu THC kiekiu naudojamos tik pramonėje, kanapės turinčios didelį kiekį THC naudojamos medicininiams tikslams. Kas yra THC? Tai taip vadinamoji veiklioji medžiaga trans- tetrahydrocannabinol, kuri atsakinga už ta svaiginamajį kanapės poveikį. Tai vienas iš daugelių kanabinoidų kurie egzistuoja visose kanapėse. Jau atrasta apie 40 kanabinoidu grupių, bet nevisi yra gerai ištirti.
Kanapė yra vienmetis augalas. Yra dvilytė ir dauginasi sėklomis. Natūralioje aplinkoje gyvenimo ciklą pradeda pavasarį ir užbaigia rudenį.
Auginimo įvadas.
Kanapės gyvenimo ciklas prasideda nuo daiginimo kuris trunka apie 3-7 dienas. Daigas, tai vienas pažeidžiamiausių augimo ciklo etapu, tad ir elgtis su daigu reiktų atsargiai! Sėkmingo daiginimo raktas slypi subalansuotame trijų veiksnių derinyje. Tai drėgmė, oras ir šiluma. Tie trys veiksniai aktyvuoja hormonus ir prikelia sėklas iš miego pažadinant joje gyvybę. Kai sėklos yra sudaigintos, jos išsodinamos į pasirinkta terpę. Taip augalas pereina i vegetacijos procesą. Kad augalas sekmingai vegetuotų jam reikia daug šviesos nuo 16 iki 24 valandų šviesos per dieną. Vegetacijos metu vystosi augalo šaknų sistema per kurią jis pasisavina naudingas medžiagas. Augimas vyksta proporcingai, kaip į vyršų taip ir į apacią. Apie ketvirtą augimo savaitę augalas atsiduria prieš žydejimo būsenoje, kai jau patyrę augintojai gali atskirti augalo lytį. Naturalioje aplinkoje auganti kanapė pradeda žydėti, kai dienos ilgis trumpėja. Tai signalizuoja, kad gyvenimo ciklas eina į pabaigą ir augalas pražysta. Žydinčio augalo savybės keičiasi, lapai nustoja augti, augalas naudoja visą savo energiją žiedų krovimui. Daugelis kanapių rušių pradeda žydėti, kai tamsos periodas pasiekia 12 valandų per dieną. Kaip jau buvo minėta, kanapės yra dvilytės. Pražydęs vyriškos lyties augalas pradeda sklaidyti žiedadulkes. Pražydęs moteriškos lyties augalas gavęs žiedadulkių iš vyriško augalo tuoj pat nustoja krauti žiedus ir prededa brandint sėklas. Apdulkintas moteriškas augalas subrandina sėklas kurios peržiemoja ir vėl pavasarį prikels naują gyvybę.
Kanapių rūšys.
Nepriklausomai nuo kanapių paskirties, medicininės ar pramoninės, pagal tarptautinį įstatymą yra klasifikuojama kaip Cannabis sativa (C. sativa). Pagrindinės kanapių rušys yra Sativa, Indica, Ruderalis, Afghanica.
Sativa – daugiausiai sutinkama Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje. Kiekvieno regiono sativos turi savo tik tam regionui būdingų bruozų. Bendri sativos bruožai –augalas yra aukštas (gamtoje augančios sativos gali siekt iki 5 metrų), ploni pailgi lapai, milžiniška šaknų sistema, ilgas žydėjimo periodas.
Indica – originaliai kilusi iš Pakistano ir Indijos, labai pamėgta selekcininkų ir patalpose auginančių žmonių. Augalas auga neaukštas tamsiai žalios spalvos labai platūs ir trumpi lapai, kompaktiška šaknų sistema, dideliu THC kiekiu, stambūs ir sunkūs žiedai, didelis genetinis potencialas. Spalva lapų aplink žiedus gali svyruoti nuo raudonesnės iki violetinės taipogi žiedų pastilės gali būti tų pačių spalvų. Augalai yra labiau atsparus kenkėjams ir pelėsiams.
Ruderalis – galima sutikti Centrinės Europos dalyje, Kanadoje bei Šiaurės Rusijoje. Neaukšti augalai turintys labai žemą THC kiekį, žydejimas prasideda jau nuo antros vegetacijos savaitės, šių augalų neįtakoja foto periodas. Jie pradeda žydėti automatiškai nepriklausomai nuo šviesos periodo, dėl savo tik šitai grupei būdingo autožydėjimo geno. Nuo 2000 metų tapo labai papuliari tarp selekcininkų, šiuo metu galima rasti daug Ruderalis hibridų. Afghanica – kilmės šalis Afganistanas, augalai labai panašūs i Indica labai gerai šakojasi, budinga ta pati tamsiai žalia spalva, ilgi lapų kotai, daugelis žmonių kurie negali jų atskirti priskiria ją Indikai. Dėl didelio dervų kiekio dažniausiai naudojama medicininiams tikslams.
Sėklos.
Didejant augintojų skaičiui pasaulyje daugėja ir selekcininkų kurie skatina naujų rušių atsiradimą. Šiuo metu galima lengvai surasti begalę parduotuvių parduodančių medicininių kanapių sėklas Olandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje ir Ispanijoje. Populiariausios rūšys yra kombinuotos iš kelių kanapių rūšių, dažniausiai tai buna Cannabis Sativa ir Cannabis Indica hibridai. Perkant sėklas reikia atkreipti dėmesį į jų specifikaciją, kai kurios sėklos skirtos auginimui lauke, kitos geriau auga šiltnamiuose arba skirtose auginimui patalpose. Visą informaciją apie sėklas turi būti pateikta ant pakuotės arba pardavėjo tinklalapyje. Nesivaržykite ir stenkitės sužinoti kuo daugiau apie pasirinktą rūšį, tai iš dalies lems jūsų sėkmingą auginimą. Sėklose sukauptos visos genetinės augalo charakteristikos. Kaip jau minėta kanapė yra dvilytė, moteriškos ir vyriškos, žydėjimo metu prasiskleidus vyriškiems žiedams į orą patenka milijonai žiedadulkių. Pražydęs moteriškas augalas gavęs vyriškų žiedadulkių pradeda gaminti sėklas. Sėklos turės abiejų augalų genetinį palikimą. Selekcininkai visada stengėsi išrinkti stipriausius ir geriausius augalus, kad palaikyti gerą sėklų kokybę. Sėklos gali būti įvairių dydžių ir atspalvių, parduodamos sėklos dažniausiai jau būna surūšiuotos. Jei jau jūs patys nusprendėt paeksperimentuoti ir išgauti savo sėklų, siūlome prieš daiginimą jas atrūšiuoti tik pilnavidures sodrios spalvos sėklos yra daigios. Dar vienas būdas patikrinti sėklą tesiog lengvai spustelti tarp pirštų, rezultatas bus akivaizdus. Šviežiai nuimtos sėklos reikalauja keleta savaičių brandinimo periodo prieš pradedant daiginti. Sėklos geriausiai išsilaiko sausoje, tamsioje vietoje su 4-8 laipsnių temperatūra, tai gali buti šaldytuvas tik įsitikinkite, kad sėklos laikomos sandariai uždarytos, nes drėgnumas dažniausiai būna didelis. Taip laikomos sėklos gali išbūti daigios iki keletos metų. Geriausiai dygsta metų senumo neturinčios sėklos.
Sėklų daiginimo būdai.
Sėkmingo daiginimo paslaptis oras, vanduo, temperatūra ir aišku nepasenusios sėklos. Yra keletas populiarių daiginimo būdų kaip daiginimas žemėse, daiginimas vatoje ( arba popierinio rankšluosčio) ir daiginimas perlite, pastarasis iš minėtų, daugelio augintojų, pripažintas efektyviausiu. Paruošimas daiginimui žinomi keli būdai, taip vadinamas skafas ir mirkymas vandenyje. Skafas tai nedidelis indas ar degtukų dežutė. kurios vidus išklijuotas smulkių švitrinimo poperiumi. Sėklos dedamos į vidu ir lengvai kratomos po ko dedamos daiginti, šiurkštus indo vidus subraižo kietą sėklos skiautą ir padeda orui bei vandeniui greičiau suaktyvuoti sėklą, t.y. pradygti. Mirkymas vandenije t.y. kai sėklos paliekamos mirkytis inde su vandeniu ne daugiau kaip 24 valandom, po to jos daiginamos. Tai padeda sėklai gauti tiek drėgmės kiek reikia ir suaktyvina visus procesus. Paruoštos sėklos dygsta greičiau. Daiginimas žemėse t.y kai paruosta sėkla, bet dar neišdaiginta pasodinama tesiogiai į paruoštą žemės substratą. Padaroma 1 centimetro gylio duobutė, ten patalpinama sėkla ir uždengiama žemėmis. Toks būdas dar vadinamas tesioginiu nes išdygusi sėkla atsiduria tiesiogiai savo augimo vietoje. Daiginimas vatoje- paruoštos sėklos dedamos tarp sudrekintų vatos gabaliuku ir uždaromos tarp mažų lėkštučių kurios suvyniojamos sandariai į poletileninį maišiuką arba uždaromos į apvalų aukštą kompaktinių diskų dėklą. Daiginimas perlite: Į lėkštutę pripilama perlito, jis yra palaistomas su vandeniu, prilaikant su ranka nupilamas vandens perteklius. Sėklos patalpinamos ant viršaus perlito ir uždengiamos poletileniniu maišeliu. Taip paruoštos ir daiginamos sėklos padedamos į tamsią vieta kur temperatūra gali svyruoti nuo 21 iki 32 laipsniu šilumos. Geros kokybiškos sėklos sudygsta per 24 – 62 valandas. Sudygusios sėklos turi balta uodegėlę, tai pirmoji šaknis, tad būkit labai atsargūs ir nenulauškite jos. Sudaigintos sėklos patalpinamos į pasirenktą auginimo terpę, tai gali būti žemė, agro akmens vata, perlitas. Dantų krapštuku galima padaryti įdubimą į kurį patalpinama šaknelė, pati sėkla išlieka viršuje. Įsitikinkite, kad pradaiginta sėkla sodinama į pakankamai drėgną terpę ir gauna pakankamai šviesos ir šilumos.
Vegetacija.
Kai sėklos išdaigintos ir pasodintos, po kelių dienų augalas numeta lukštą ir pasirodo pirmi lapai, oficialiai tai jau sodinukas. Mano pažystamas augintojas visada padeda sėkloms prasiskleisti ir vadina tai “salmu numušinėjimu” nesiūlyčiau tai daryti nepatyrusiems augintojams. Šita stadija trunka nuo 3 iki 6 savaičių. Augalo šaknų sistema vystosi labai greitai, kai tuo metu pats augalas auga lėtai. Šio auginimo etape augalui reiktų gauti 18-24 valandų šviesos. Dažniausiai pasitaikanti problema ištysę ir griuvinejantys augaliukai. Tai yra normalus reiškinys, tad neverta išsigąsti, tiesiog padėkite savo augalams, paremkite juos ir nukreipkite ventiliatoriaus srovę į juos, tai padės jiems sutvirtėti. Dar viena klaida nepatyrusių augintojų: per ankstyvas tręšimas, tręšti augalus rekomenduojama nuo 3 vegetavimo savaitės ir tik mikro dozėm. Vegetacijos laikotarpiu naudojamos mažo intencyvumo lempos dienos šviesos, kitaip floro arba LED. Atstumas nuo lempos iki augalo viršaus 30-45 centimetrai. Taip pat gali būti naudojamos gyvsidabrio lempos kitaip MH, bet atstumas turi būti dvigubai didesnis. Sveikai vegetuojantis augalas gali vegetuoti netgi keletą metų. Nuo vegetavimo laikotarpio priklauso augalų dydis. Nuo sėklos auginamam augalui užtenka 4-8 savaičių vegetacijos prieš žydinimą klonams apie 2-4 savaites.
Klonai ir klonavimas.
Kanapė gali būti dauginama dviem būdais, tai natūralus- sėklomis ir vegetatyvinis- ataugomis. Vegetatyvinis būdas kitaip klonavimas, kas tai? Klonavimas, tai dauginimas kanapių ataugomis iš motininio augalo esančio vegetacijos stadijoje. Vegetuojanti kanapė išsišakoja, bet kuri ne mažesnė nei 10 centimetrų ir turinti dvi poras lapų atauga gali buti klonuota. Klonuojant šakelė nupjaunama 45 laupsnių kampu, kotelio galą įpjauname vertikaliai maždaug 1 centimetrą. Paruoštas klonas mirkomas į šaknis skatinančiose hormonuose, tai gali būti gelis arba milteliai. Klonas patalpinamas į paruošta ir sudrėkintą žemę arba agro akmens vatą. Nuimant didesnį kiekį klonų po atskirimo nuo motininio augalo, klonai skubiai turi būti pamerkti į vandenį. Iškart nepamerktas klonas per pjūvio zoną gauna perdidelį kiekį deguonies tai apsunkins adaptacija ir šaknų vystimąsi. Klonavimas gali buti nesėkmingas. Geriausiai adaptuojasi klonai nuimti nuo apatinės augalo dalies, su blogejančia progresija į viršų. Klonai gali būti nuimti ir žydejimo metu ir revegetuoti, bet tai gali skatinti hermofrodizmą. Klonas tai 100% identiškas augalas nuo kurio jis buvo nuimtas, paveldi visas genetines savybes lytį, spalvą, stiprumą ir t.t.
Klonui išsišaknyti užtrunka nuo 10 iki 20 dienų. Šviesos periodas turi būti 18-24 valandos, drėgmė pirmą savaitę palaikoma 95- 100%, oro temperatūra apie 18-24 laipsniai, temperatūra šaknų zonoje 24-27 laipsniai. Naudojamas vanduo turi būti apie pH 5-6. Tręšti klonus griežtai draudžiama! Gerai išsišaknyje klonai gali būti žydinami iškart, dažniausiai augintojai klonus vegetuoja nuo 1 iki 4 savaičių.
Kam naudojamas klonavimas? Klonavimas naudojamas dažniausiai, kad atskirti augalų lytis, daugelis selekcininkų laiko motininius augalus kryžminimui bei sėklų gamybai.
Motininiai augalai.
Augintojai dažniausiai išsirenka sveikus gražiausius ir stipriausius augalus turinčius geriausią genetinį paveldą. Klonavimo būdu atskiriama lytis, dažniausiai tik moteriškos lyties augalai tampa motininiais. Motininis augalas gauna 18-24 valandų šviesos ir visada yra vegetacijos metu. Motininiai augalai gali vegetuoti iki kelerių metų, sėkmingos ir ilgos vegetacijos paslaptys, tinkama priežiūra. Persodinimas, šaknų karpymas, apsaugojimas nuo ligų ir kenkejų, teisingas tręšimas. Geras sveikas ir teisingai suformuotas motininis augalas gali duoti vienu metu apie 100 klonų.
Augalų lytis.
Įpusėjus vasarai kai šviesos periodas trumpėja kanapės pradeda žydėti, šviesos periodas yra pagrindinis faktorius. Kai kurie foto periodui jautrūs augalai gali pradėti žydėti jau kuomet tamsos periodas sudaro 16 valandų. Didėjantis tamsos periodas reiškia vasaros sezono pabaiga ir augalas pereina iš vegetacijos į žydejimą. Kanapės būna trijų lyčių vyriškos, moteriškos ir hermofroditai.
Vyriški žiedai.
Vyriškas augalas pradeda zydėti 1-2 savaites anksčiau už moteriškus. Vyriški žiedai formuojasi pirmiausiai viršutinėje augalo dalyje. Pradinėje stadijoje jie atrodo kaip vynuogių kekė, daugybė mažų apvalių žiedų, kai žiedai pradeda skleistis ju forma panašeja į varpelį iš kurio vidaus byra geltonos žiedadulkės. Vyriškų žiedų žiedadulkės gali paskleisti oru net kelių kilometrų spinduliu. Surenkant ir džiovinant vyriškus žiedus galima atskirti žiedadulkes, jos gali buti naudojamos selekcininkų. Teisingai paruoštos žiedadulkės gali būti išlaikomos veiksmingos iki kelerių mėnesių.
Moteriški žiedai arba kas yra Sensimilla?
Moteriškos lyties augalai pražysta kelias savaites veliau nei vyriški, jų formavimas visiškai skiriasi nuo vyriškos lyties augalų. Pirmiausiai pasirodo baltos pastilės plaukelių formos tai jau yra pirmas požymis, kad augalas yra moteriškas. Augimas beveik sustoja ir prasideda žiede formavimosi metas, žiedai formuojasi iš kaleksiu su baltomis (spalvos būna skirtingos) pastilėmis V raidės formos. Apie 4 žydėjimo savaitę jų kiekis pradeda sparčiai daugėti žiedai, fomuojasi konkorežio formos, žiedų formavimas prasideda nuo vietos kur išsišakoja stiebas ir lapų kotas. Moteriški žiedai būna sunkūs, tad augalo kotas gali sulinkt arba lūžti. Intensyvaus žydėjimo metu arčiausiai esantis prie žiedų lapai, kalikses, ir netgi lapų koteliai pasidengia lipnia dirva, tai trihomos. Plika akimi trihomos panašėja į kristalų armiją ir padengia augalą baltu šerkšnu. Moteriško augalo polinacija tai kuomet du priešingos lyties augalai kontaktuoja žydėjimo metu, vyksta moteriško augalo polinacija kitaip vadinamas apdulkinimas. Gavęs vyriškų ziedadulkių moteriškas augalas nustoja krauti žiedus ir gamint THC tada pradeda brandint sėklas. Kas yra Sensemilija? Sensemilija tai moteriškos lyties augalas sužydintas ir neapdulkintas vyriškomis žiedadulkėmis, viarcen sensemilija reiškia „be sėklų“. Sensemilija subręsta per 6-12 savaičių žydejimo, priklausomai nuo kanapių rūšies. Sensemilija neturi sėklų, tad visą savo jėgą ir potencialą, atiduodamas žiedui ir derlio gamybai, tad augalai būna su didele THC koncentracija. Tik sensemilija naudojama medicininiams tikslams.
Hermofroditai- gamtos išdaiga.
Hermofroditai tai abu lytinius požymius turintis augalai. Hermofroditai naudojami feminizuotų sėklų gamybai. Hermofroditas gali paverst visus savo ir ne tik, žiedus sėklomis. Dažniausiai pasitaiko hermafroditų su dominuojančiais moteriškais genais, bet būna ir atvirkščiai. Hermofroditas apdulkina pats save. Hermofrodito apdulkintos sveikos moteriškos lyties augalai duos moteriškų sėklų derlių. Hermofroditizmas vystosi jei augalas yra stresuojamas, taip pat jis gali buti genetiškai paveldėjamas. Hermofrodito sėklos duos augalus tik hermofroditus.
Žydėjimo pabaiga.
Žydėjimo pabaigoje augalas naudoja visas atsargas iš pagrindinių vieduoklinių lapų, tad jie gelsta, tai yra normalu. Žydėjimo pabaigoje stiprėja būdingas sensemilijai stiprus kvapas. Kvapų spektras didelis, nuo vaisinio iki tikro dyzelino, priklausomai nuo rūšies. Viso žydėjimo metu rekomenduojama naudoti anglies filtrą. Dauguma baltų pastilių paruduoja, trihomos keičia spalvą nuo permatamos iki pieniškai baltos ir iki gintarinės. Tai pastebėti yra labai sunku, tad daugelis profesionalių augintojų naudoja mikroskopą nustatyti ar augalas yra žydėjimo fazės pike. Tai reiškia maksimalią THC koncentraciją. Jei derlius laiku nenuimamas prasideda trihomų degradacija ir THC kiekis mažėja. Jei jūs neturite po ranka mikroskopo jūs galit orentuotis pagal pastilių spalvą, kuomet apie 80% jų paruduoja augalas maždaug yra paruoštas derliaus nuėmimui.
Derliaus nuėmimas ir džiovinimas.
Sužydėjęs augalas yra nupjaunamas, rankomis atskiriami dideli viedukliniai lapai, tada prasideda žiedų manikiūras. Naudojant žirkles ar panašų instrumentą žiedai yra gražiai apkarpomi pašalinant lapus. Surinkti po manikiūro lapai vėliau gali būti naudojami hašišo gamybai. Gražiai apkarpyti žiedai yra pakabinami džiūti tamsioje gerai vėdinamoje patalpoje. Kur oro temperatūra būtų 18-24 laipsniai, drėgnumas tarp 30 ir 40%. Tokiom salygom džiovinimas užtrunka nuo 7 iki 14 dienų. Visada atsiminkit greitai ir nekokybiškai išdžiovintas produktas neturės nei skonio nei išvaizdos. Galima pelėsių tikimybė. Kad skonis ir kvapas būtų nepakartojami ir įšsisklaidytų likęs po džiovinimo chlorofilas, augintojai naudoja brandinimą kaip vieną iš metodų pagerinančius produkto savybes. Brandinimas gali užtrukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Brandinimo metu sudžiovinti žiedai patalpinami į poletileninį maišą ir uždaromi sandariai. Maišas yra atidaromas kelis kartus per dieną ir laikomas atidarytas mažiausiai 5 minutes. Procedūra kartojama iki pilno produkto išdžiovinimo. Kaip patikrinti ar produktas pilnai išdziuvęs? Paimkite žiedo kotelį ir pabandykite dviem rankomis perlaužti pusiau, jei jis lūžta sutraškėdamas per pusę, produktas yra išdžiuvęs. Jei jis linksta ir nelūžta pakartokit brandinimo procedūrą dar kelis kartus.
Išdžiovinto derliaus laikymas.
Gerai išdžiovintas ir išbrandintas derlius sudedamas į stiklinius ar plastmasinius indus, kurie turi dangtį ir gali būti uždaromi sandariai. Sudedant džiovintą kanapę jokiu būdu negalima presuoti. Taip paruoštas produktas gali buti laikomas sausoje, vėsioje ir tamsioje vietoje mažiausiai metus laiko be žymių pokyčių jo kokybei.
Kaip pradėti auginti.
Auginimas prasideda nuo auginimo patalpos arba vietos pasirinkimo. „Apie auginimą lauke bus kalbama atskiroje dalyje„. Nuo jūsų pasirinktos erdves priklausys kokias galimybes jūs turėsite, nuo to tiesiogei priklausys kokia įranga jus naudosit ir kokią išeigą jūs turėsit. Dar vienas svarbus dalykas pradedant auginti, sėklų parinkimas pagal erdvę ir poreikius. Siuo metu yra daugybė skirtingų hibridų kuriuos galima pritaikyti kiekvieno poreikiams. Auginant patalpoje ir pasirenkant vietą labai svarbu atsižvelgti i keletą dalykų, elektros instaliaciją, vėdinimą, vandenį, bei garso izoliaciją. Pritaikant vietą savo poreikiams skirkit nemažą dėmesį saugumui! Visa elektros instaliacija turi būti atlikta nepriekaištingai, priešingu atveju išlieka didelė gaisro sukelta elektros instaliacija tikimybė. Įsitikinkite kur randasi pagrindinis jūsų naudojamų rozečių jungiklis. Neperkraukit rozečių elektros prietaisais. Būtina turėti gesintuvą skirtą gesint elektros instaliacijai. Yra būtina naudoti anglies filtrą nes židinčios medicininės kanapės turi labai stiprų jiems būdingą kvapą. Venkite viešūjų bendro naudojimosi vietų, kaip rūsiai, garažai ir t.t. Niekada nebandykite vogti elektrą, šiuolaikinės technologijos leidžia nustatyti sunaudotos elektros trūkumą, jus greitai suras. Taip galima užsitraukti baudžiamą atsakomybę! Auginant kanapes uždaroje patalpoje naudojamos galingos lempos, tad pagalvokite ir apie šviesos izoliaciją. Geriausiai niekam nepasakoti apie savo hobi, auginkite racionaliai ir tik savo reikmėm!
Apšvietimas.
Vienas iš svarbiausių faktorių fotosintezei yra šviesa. Auginant patalpose naturalią saulę atstoja galingos lempos. Šiuo metu pardavime galima rasti įvairios specifikacijos lempų, jų gamintoju įvairovė, kaip čia nepasimesti? Vegetacijos laikotarpyje naudojamos floro kitaip dienos šviesos lempos, mėlynojo led lempos ir gyvsidabrio kitaip vadinama MH. Šios lempos turi daugiau mėlino spektro kuris taip svarbus vegetacijos metu. Žydėjimui naudojamos aukšto slėgio natrio lempos kitap vadinamos HPS jų spektras labiau tinkams zydėjimui, jis turi daugiau raudono spektro. Jei jūs neturite galimybių įsigyti dviejų skirtingų lempų siūlyčiau pasirinkti natrio lempą, ją galėsit naudoti per abi auginimo stadijas vegetacija ir žydėjimą. Lempų galingumas matuojamas vatais W, intensyvumas liumenais. Normaliai užauginti kelis augalus užtenka turėti 250 W lempą, jei jūsų plotas ir augalų skaičius didesnis proporcingai didėja apšvietimo lempų galingumas, 400, 600 ir 1000 W. Nepamirškite, kad kuo galingesnę lempą jūs naudosite tuo daugiau šilumos ji skleis jūsų auginimo patalpoj. Tik lempos pažymėtos agro arba grow, hortyculture turi optimaliausią spektrą auginimui. Visos kitos pramoninės minėtos lempos tinka taipogi, bet auginant su jomis niekada nebus pasiektas geriausias rezultatas. Taigi augintojas norintis užsiimti auginimu rimčiau turi turėti savo arsenale trijų tipų lempas, liumiscentines –daigams arba klonams, gyvsidabrio – vegetacijos periodui ir aukšto slėgio natrio – žydėjimui! Megėjams ir pradedantiesiems užtektu nusipirkti tik aukšto slėgio natrio lempą. Visos galingos lempos komplektuojamos su paleidimo mechanizmu, be jo lempa neveiks! Įsigyti lempą vertėtų pilnoje komplektacijoje, turinčią sertifikatą ir pilnai testuota gamintojo, turinčią garantiją. Nesiūlom be atitinkamu žinių bandyti pačiam surinkinėti paleidimo mechanizmus, pasekmės – gaisrai ,elektros šokai. Visa instaliacija iskaitant paleidimo mechanizmus turi būti atlikta tvarkingai ir tik virš žemės lygio. Geriausiai visą instaliaciją tvirtinti ant sienos ne žemiau kaip 50 centimetrų.
Reflektoriai, arba kur dingsta šviesa?
Reflektoriai – šviesą atspindinti medžiaga naudojama kartu su bet kurio tipo lempą šviesos srautui sukoncentruoti. Trumpai paaiškinsim kam reikalingi reflektoriai. Be reflektorio naudojama bet kurio tipo lempa skleidžia šviesą į visas puses. Tai reiškia, kad geriausiu atveju jūsų augalą pasieks tik 50% skleidžiamos šviesos. Kiti 50% bus pasiskirstę be didesnės naudos jūsų augalui. Kaip tik del šitos priežasties augintojai stengiasi padaryti auginimo patalpą kuo reflektyvesnę ir naudoja reflektorius kartu su aukšto intensyvumo lempom. Patalpos reflektyvumui naudojamos skirtingos reflektyvios plėvelės, folija, izoliacinės medžiagos, balti dažai. Labai svarbu prisimint, kad lygus blizgantis (t.y. veidrodinio tipo) paviršiai sukuria galimybę augalams gauti šilumos smūgį – priešingai nei matiniai ir nelygūs. Paklausite kodėl? Todėl, kad veidrodinio tipo reflektorius 100% atspindi sukoncentruotą šviesos srautą, tik teisingai išlankstytas veidrodinis reflektorius gali duoti gerų rezultatų. Kaip jau supratote labai didelio intensyvumo šviesos srautas turi būti paskirstytas taisyklingai. Kartu su šviesa sklinda ir šiluma nuo didelio galingumo lempų. Naudojant tokio tipo reflektorius reikia atsižvelgti į patalpos ventiliavimą t.y. oro cirkuliaciją. Dažniausiai pasitaikantys reflektoriai, tai matiniai nelygaus paviršio. Šilumos smūgio problema intensyviai sprendžiama ir šiuo metu pasirodė begalę naujovų, kaip vandeniu arba oru aušinami reflektoriai, jie žymiai nerangesni nei įprasti agro reflektoriai, bet ir turi daug pranašumų. Tokius reflektorius galima naudoti žymiai arčiau augalų, tai reiškia, kad augalai gauna didesnį kiekį liumenų, o tai savo ruožtu lemia gerą ir greitą augimą. Galima įsigyti įvarių tipų dydžių ir formos reflektorių priklausomai nuo jūsų poreikių.
Oras, CO2 ir ventiliavimas.
Kaip jau žinote be deguonies ir CO2 fotosintezė negali vykti. Oro mišiniu kuriuo mes kvėpuojam yra tam tikras kiekis CO2, tad labai svarbu, kad auginimo patalpoje būtų pastoviai paduodamas šviežias oras iš lauko. Vienas ortakis turi būti prijungtas orui iš lauko paimti. Oro pardavimo ortakis daromas apatinėja dalija maždaug virš vazonų lygio. Savaime aišku jei jau oras bus paduodamas jam reikia išėjimo. Įšėjimo ortakis dažniausiai daromas viršutinėje dalyje. Tad antras ortakis irengiamas panaudoto karšto oro ištraukimui. Ištraukimo ortakio gale arba pradžioje būtinai statomas anglies filtras kuris panaikina žydinčių kanapių kvapą. Filtras tikrinamas kas savaitę kvapo pralaidumui jei ortakis sujungtas su bendro naudojimosi ortakiais daugiabučiuose namuose arba jei jūsų išpūtimo ortakis išeina į viešas vietas kaip gatves, koridorius, bendro naudojimosi rūsius ar garažus. Pagal šią schemą įrengtą auginimo patalpa dar reikalauja vydinio oro cirkuliavimo. Įstatomas ventiliatorius kuris maišo orą auginimo patalpos viduje, tai labai svarbu ir būtina. Tad, kad aprūpinti derlių oro cirkuliavimu jūsų auginimo patalpą reikalingą turėti tik du ventiliatorius ištraukimo ir vidaus cirkuliavimui palaikyti. Abu ventiliatoriai turi dirbti 24 valandas per parą, kad užtikrinti gerą oro cirkuliavimą nuo to tiesiogiai priklauso ir geras augimas.
Vazonai, žemės ir PH.
Šiuo metu galime rasti daugybę žemės mišinių ir substraktų. Kaip pasirinkti geriausią ir nuo ko pradėti? Auginant patalpoje negalime tiesiog išeiti ir prisikasti žemių iš močiutės daržo ar po balkonu. Žemės kokybė tai gero rezultato pradžią. Kodėl negalime naudoti žemių tiesiog iš lauko ir kam sterilizuoja žemę? Auginant patalpoje labai svarbu, kad jūsų žemės būtų termiškai apdorotos ar sterilizuotos, tai prevencija prieš parazitus ir kenkėjus kuriuos jūs galite atsinešti su savo žemėmis iš lauko. Renkantis žemes reikėtu atkreipt demesį į žemių ph, jis turėtų būti 5,5-6,0 tai optimaliausias ph lygis auginantis kanapes. Su laiku naudojant trąšas ir kietą vandenį ph išsibalansuoja. Lietuvos gamintojai dar neturi užsenietiškų analogų, tai jei neturite galimybių naudoti profesionaliai paruošta žemė kaip Biobizz ar Plagron mes pasidalinsim savo paslaptingu ir tuo pačiu paprastu receptu. Dvidešimt litrų žemių lapuociams su ph 5,5-6,0 sumaišom su 2 litrais perlito ir 100ml. Dalamitmilčių. Dalamitmilčiai naudojami kaip trąša ir ph buferis kuris būtinas. Turint tinkamas žemias reiktų pagalvoti apie vazonus. Čia galioja viena pagrindinė taisyklė kuo didesnis planuojamas augint augalas tuo didesnis renkamas jam vazonas. Vidutiniškai nuo metro iki pusantro aukščio augalui reiktų apie 10-20 litrų vazono. Pats pigiausias ir papraščiausias būdas nusipirkti plastikinius kibirus padaryti skyles drenažui ir jūs turite idealų vazoną!
Trąšos, arba kas tai yra NPK kodas?
Augalai augimo metu įsisavina maistingas medžiagas. Laikas nuo laiko šių medžiagų pasidaro vis mažiau ir mažiau, kol galų gale augalams jų nepakanka. Svarbiausi elementai yra trys: tai azotas (N), fosforas (P) ir kalis (K). Šių elementų kiekis ir yra tie trys skaičiai, kurie yra užrašomi ant paketų su trąšomis: pvz. 5-10-5. Kalcis, magnis, siera ir geležis naudojami mažesniuose kiekiuose, be to, yra daug kitų elementų, pavadintų mikroelementais. Kiekvienas elementas reikalingas skirtingu vystimosi metu ir visi jie reikalingi normaliam augimui. Azotas skatina augalų augimą bei vešlius lapus. Pačioje augimo pradžioje azoto reikia labai daug, be to, didelis jo kiekis skatina moteriškų augalų vystimąsi. Fosforas reikalingas šaknų sistemai bei žydėjimo metu, tada jo reikia maždaug dvigubai daugiau nei įprastai. Kalis reguliuoja augalų maitinimą, didina pasipriešinimą ligoms ir reikalingas teisingam metabolizmui. Marichuanai reikia daug kalio per visą augimo laikotarpį. Kalcis neutralizuoja rūgštis, toksinus, išskiriamas augalų, padeda maistingų medžiagų įsisavinimą. Kai vienos iš šių medžiagų trūksta, reikia būtinai atstatyti tą trūkumą naudojant trąšas, turinčias būtent to elemento. Niekados nenaudokite kietųjų trąšų, tokių kaip mėšlas, nes jis yra netinkamas marichuanos auginimui. O jei žemė buvo patręšta tokiomis trąšomis, būtinai turite ją išlaikyti apie mėnesį, nes kitaip mėšlas skatins pelėsių augimą. Daug kur parduodamos kompleksinės trąšos. Jų sudėtyje yra beveik visi elementai ir mikroelementai. Tokias trąšas reikia būtinai skiesti vandenyje. Turbūt vienos populiariausių trąšų Lietuvoje – Amerikietiškos trąšos “Schultz”. Geriausiai tinka lapiniams augalams, o ypatingai Orhidėjų auginimui skirtos trąšos. Tik nepamirškite – marichuanai reikia dvigubai mažiau trąšų, negu kitiems lapiniams augalams. Turėkite omeny, kad geriau marichuanos laikinai netręšti, negu duoti jai per daug trąšų. Pvz. jei bus per daug azoto, tai augalas negalės gauti vandens, nepaisant to, kad dirva bus drėgna, dėl to jis išdžius. Žinokite, kad jeigu pas jus auga puikus krūmas, tai netręškite jo tol, kol nepastebėsite, kad jam trūksta mineraliniu medžiagų. Žemiau yra aprašyti mineralinių medžiagų trūkumo požymiai: Azotas: Blanki augalų spalva. Lapų gelsvumas, augimo sulėtėjimas. (Gelsvi lapai gali atsirasti pas 1 – 1,5 metro augalus dėl šviesos trūkumo fotosintezei) Fosforas: Lapai nenormalios, tamsiai žalios spalvos. Lėtas augimas, silpna šaknų sistema. Kalis: Lapai nenormalios, tamsiai žalios spalvos, susukti iš šonų žemyn. Laikui bėgant geltonuoja, pasidengia pilkais ir rudais taškeliais, tampa minkšti ir silpnėja.
Dar paminėsiu, kad žydėjimo metu, augalui reikia daugiau fosforo, o azoto kiekis turi būti mažesnis už įprastą. Nemanau, kad šiuo atveju tiks kompleksinės trąšos, nes padidindamas fosforo kiekis – rizika pertręšti augalus azotu. Žydėjimas – pats atsakingiausias auginimo metas, būtent nuo augintojo priklauso galutinis rezultatas, todėl reikia pasistengti rimčiau į tai atsižvelgti. Nemanau, kad nebus įvertintos jūsų pastangos, o atvirkščiai – jūsų pastangos bus atlygintos su kaupu.
Vanduo, laistymas ir drėgmė.
Vanduo vienas iš svarbiausių augalui elementų. Vanduo ištirpdo visas mineralines medžiagas ir mikroelementus kuriuos neša savyje ir padeda augalui per šaknis jas įsisavinti. Koks vanduo turi būti, kad tiktu kanapės laistymui? Vandens temperatūra turi but +21 laipsniai celsijaus. Vandens PH turėtų būti tarp 5.5-6.0. Mūsų vandentiekio vanduo turi ph apie 7.0, tad geriausias būdas prieš naudojant, pripildyti kokį indą vandens ir palaikyti visą parą auginimo patalpoje, kad vanduo nusistovėtų ir įgautų kaip tik tinkamą kambario temperatūrą. Maišant vandenį su trąšom vandens ph gali pasikeisti, tad geriausiai naudoti ph matuoklį. Ne organinę trąsą patariama maišyti su vandeniu diena prieš laistymą. Kai jusu vanduo paruoštas iškyla klausimas kaip teisingai laistyti ir kaip dažnai? Didesnius augalus reiktų laistyti dažniau nei mažesnius. Laistyti augalus reiktų gausiai, kad vanduo prabėgtų kiaurai vazono ir augalas gautų pakankamą kiekį vandens. Napamirškite kanapė tas augalas kuris nekenčia perlaistymo perdaug drėgna žemė gali sukelti didžulių problemų kaip ph išbalansavimas kuris savo ruožtu priveda prie mineralinių medžiagų blokavimasi. Todėl tarp laistymų augalui duodama pradžiūti ir įkvėpti deguonies kurį irgi labai svarbi. Laistymo periodiškumas universalus dalykas kuris priklauso nuo augalo amžiaus, konteinerio dydžio, žemės tekstūros, temperatūros drėgmės ir ventiliacijos. Keičiantis vienam iš iįvardintų faktorių keisis ir vandens kiekis ir laistymo periodiškumas. Drėgmė – tai tam tikra vandens koncentracija ore, drėgmė matuojama procentais % nuo 0 iki 100%. Kuo šaltesnis oras tuo daugiau drėgmės jis gali išlaikyti savyje ir atvirkščiai. Drėgnumas matuojamas prietaisu kuris vadinasi hidrometras. Tai kokią drėgmę auginant kanapes turi būti – klonų auginimui 80-95%, vegetacijai 60-70%, žydėjimui 40-60%. Kaip sudrėkinti orą ir pakelti drėgnumą tam iš primityvaus inventorio naudojami įvairūs purkštuvai purkšti vandenį auginimo patalpoje arba laikant talpą su vandeniu auginimo patalpos viduje.
Kenkėjai ir pavojai.
Aplankant savo augalus stenkitės prisilaikyti švaros plaukite rankas, nevaikščiokite su purvinais batais. Kruopščiai paruoškite ir išvalykite, dezinfekuokite patalpas kur ruošiatės auginti. Didžiausi pavojai kurie laukia naujokai tai pelėsis žydėjimo metu, jei patalpoje per drėgna ir voratinklinės erkės. Kovojant su pelėsiu sumažinkit drėgnumą. Kovojant su voratinklinėmis erkėmis purškiami specialūs organinės kilmės produktai, kaip „Neem Oil“ arba organinės kilmės miksai dar vienas sezoninis būdas jų atsikratyti pririnkti boružėlių ir įleisti jas į auginimo patalpas jos pačios padarys visą darbą. Šaknų pelėsis gali įsivystyti naudojant organines trąšas kaip mėšlas, tai gali įtakoti ir perlaistymas. Šaknų pelėsio galima atsikratyti perplaunant šaknis ir persodinant augalą.
Tai jau viskas!
Čia pateikiama paviršutiniška informacija apie kanapių auginimą viduje su dirbtiniu apšvietimu, yra žymiai daugiau dalykų kuriuos privalo žinoti geras augintojas. Sekančioje dalyje „Auginimas lauke“ stengsimės atskleisti pagrindinius ypatumus auginant šiltnamiuose ir lauke! To be continued… Mr.Green
LOWRYDER
Lowryder’io gyvenimo ciklas nuo sėklos iki visiškai subrendusio augalo tik 2-3,5 mėnesiai todėl nuo balandžio iki liepos vidurio galima drąsiai daiginti low’us ir sulaukt daugkartinio derliaus. Šie augalai nejautrus foto-periodui tai yra jų gyvenimo ciklas vyksta nepriklausant nuo šviesos ir tamsos trukmės. Aukštis siekia nuo 30 iki 70 cm. Šiuo metu pardavime galima rast įvairių lowryder’iu hibridu.
Lowryderis nelepus ir atsparus augalas, tačiau būtina žinoti esmines sėkmingo auginimo taisykles:
Šviesa – nesodinkite augalo tankiuose krūmuose, dilgėlynuose, augalas turi gauti pakankamai Saulės šviesos, atminkite, kuo ilgiau per dieną augalas gaus saulės šviesos, tuo didesni bus žiedai ir greičiau vyks augimas.
Laistymas – jeigu negalėsite augalo laistyti patys, rinkitės drėgnesnę ir mažiau atvirą vietą (pvz. po dideliu lapuočiu arba aukštesnėje žolėje ), sausros atveju augalas turės daugiau galimybių išlikti. Turėdami galimybę, laistykite kas 2-3 dienas, lietinguoju sezonu laistyti nereiks, sausros periodu – darykite tai kiekvieną dieną. Žemė – žemė turi būti nerūgšti, tai reiškia, kad turite vengti žemės kur gausiai auga samanos, spygliuočiai. Tinkamiausiais sprendimas būtų vieta tarp lapuočių medžių arba žemuogynų.Arba panaudokite dalamitmilcius kad sureguliuot zemes ph ( dalomitmilciai atlieka buferio vaidmeni)
Kenkėjai – kanapės paragaut norit ne tik jūs, bet ir eilė įvairių kenkėjų : sraigės, amarai. Ypac ankstyvi daigai sultingi ir skanus juos pamegusios sraiges.Kovoje su jomis padeda dziovinti kiausiniu lukstai ,varines vielos spyruokles bei pardavime esantis specializuotos priemones.Amarai ir voratinklines erkes gali pridaryti taipogi nemazai rupesciu. Geriausias budas kovot su jais cesnako ir raudonuju pipiru tirpalu vandens ir aliejaus pagrindu.Purskiamas ant augalu tesiogiai ,stenkites tai daryt antroj dienos pusej kai nera tiesioginiu saules spinduliu.
Trašos – kanapei būtini mineralai – N- natris ; P – fosforas ; K – kalis. Išbandytos, patikrintos ir dažnai parduotuvių lentynoj sutinkamos trašos : schultz plant food, Shultz – All Purpose Plant Food, Achema – Gabija: Lapiniams ir dekoratyviniams augalams, PowerFeed, Vilmorin skystos trąšos orchidėjoms, Floraline Langzeitdunger, Shultz bloom (trašos žydėjimui). Trešti pagal nurodymus instrukcijoje, bet kuriuo atveju pirma nedidelėmis dozėmis išbandykite ant vieno augalo, stebėkite kaip reaguoja augalas. Atminkite, kad pertrešę augalą žala bus negrįžtama, tačiau jeigu taip atsitiko, būtina pakeisti augalo žemę, nuplauti šaknis.
Derliaus nuėmimas – prieš nuimdami derlių, savaitę prieš nutraukite trešimą ir minimaliai sumažinkite laistymą . Nukirpkite didžiuosius lapus – džiovinkite juos atskirai. Visą augalą džiovinkite pakabinę aukštyn kojom tamsioje ir gerai vėdinamoje vietoje. Leiskite išdžiūti natūraliai – nekaitinkite, nedžiovinkite orkaitėje , nes prarandamos pagrindines savybes!
Paruošta www.legalus.net lankytojų bendromis pastangomis.