Auginimo metodai

LST (low stress training)

LST (low stress training) – lietuviškai tiesiog lankstymas, arba formavimas. Tai būdas kuris leidžia maksimaliai išnaudoti grobox’o tūrį. Nuo pat mažų augalo dienų jis pradedmas lankstyti, rišti, tam tikra technologija, taip suformuojant jums pageidautiną formą, todėl augalas tampa ne stiebinis, o vešlus krūmelis. Tuo pačiu tai labai įdomus užsiėmimas, kas dieną leidžiantis prisiliesti prie mylimo augalo. Žinoma tai nėra labai lengva procedūra. Auginančiam pirmą ar antrą savo augalėlį tikrai nepatariu naudoti LST, nes galite nusivilti. Reikia žinoti tam tikras “taisykles”. Šiame straipsnyje pamėginsiu kuo plačiau pateikti informaciją apie šį auginimo būdą.

Naudojami įrankiai:

  • Vazonas
  • Vielutės (geriausia apvilktos)
  • Kantrybė 🙂

Na ką gi, einame prie reikalo. Vienas iš LST rūšių – lankstymas ratu. Manau pažodžiui aiškinti nereikės, ir užteks paveikslėlio kuris yra žemiau, kad susidarytumėte bendrą vaizdą. Aš tik paaiškinsiu principą ir kitus niuansus.

low stress training

Pirmas skaičius nurodo žingsnių eilės numerį.
Antras skaičius nurodo vazono skersmens dydį coliais (reikia dauginti iš 2.54, kad paverstumėte į centimetrus).
Trečią užrašą ir patys puikiai suprantate 🙂

  1. Išauginkite augalą iš sėklos arba klono iki 3-ios arba 4-tos lapų pakopos (aukštų). Kai kas augina iki 5, tačiau po 4 aukšto, kamienas tampa standesnis (kyla grėsmė sulaužyti), o po trečio aukšto kamienas dar nėra galutinai susiformavęs, todėl drąsiai galėsite nulenkti augalą nepažeidžiant pagrindinio stiebo.
  2. Naudojant metalinius kabliukus (pasigaminkite iš vielos) nusverkite augalą link žemės (maždaug centimetrą nuo žemės). Kabliukus galite smeigti tiesiai į žemę.
  3. Šis žingsnis nėra tikras žingsnis, paprasčiausiai laukite kol paaugs… Stebėkite kaip augalo nulenkta viršūnė pakils aukštyn, link šviesos. Tai gali trukti nuo 3 valandų iki 1 dienos.
  4. Nieko nerišame ir nelankstome kol užaugs naujas lapų aukštas. Jūs pastebėsite kaip greitai pradės augti nauji lapeliai. Taip nutinka todėl, kad šviesa pasiekia visas svarbiausias augalo vietas – išsišakojimus ant pagrindinio stiebo.
  5. Priklausomai juo jūsų vazono, jau turėtumėte augalą persodinti (jei vazonas nedidelis). Jei auginti iš kart pradėjote dideliame vazone, tuomet kartokite 2 veiksmą lenkdami augalą kabliukais užkabintais už stiebo, kol pasieksite vazono kraštą. Šioje iliustracijoje taupant laiką ir vietą, pradedama nedideliu stiklainiu, vėliau persodinant į didelį vazoną. Šis persodinimas į 10 colių (25 cm) skersmens vazoną yra paskutinis (šio paveikslėlio atveju).
  6. Palenkiame augalą horizontaliai, link vidinio vazono krašto.
  7. Toliau kartokite 4 ir 6 žingsnius. Šakos turi formuotis ir užaugti stiebdamosis į šviesą.
  8. Tęskite 7 žingsnį tol, kol jūsų augalas apsivynioja aplink visą puodo kraštą ir savo stiebu sudaro vientisą vainiką aplink vazono kraštą. Sulyginkite augalą horizontaliai. T.y. nukirpkite labiausiai į viršų išsikišusias šakas. Taip pat, bekartojant 7-ą veiksmą kabliukais suformuokite tas šakeles kurios išaugo iš pagrindinio stiebo į vazono vidų. Tai daryti reikia tol kol vazone yra laisvos vietos. Išorines šakeles, kurios augą į vazono išorę, formuokite jas vielutėmis ir virvutėmis pritvirtinę jas prie pat vazono krašto.
  9. Po to, kai visas vazonas apaugs šakelėmis, leiskite laisvai vegetuoti. Per žydėjimą ar dar prieš jį, pastebėsite kaip apatiniai lapai, palei žemę, pradės geltonuoti, dėl šviesos trūkumo. Juos reikia nukirpti. Galima juos nukirpti dar augalą formuojant, tačiau tam reikia patirties. LST reikalingas geras vedinimas. Patartina ventiliatorių atsukti tiesiai į krūmą. Atėjus laikui įjunkite 12/12 šviesos/tamsos periodą ir mėgaukites nepakartojamu žydėjimu.
  10. Dvi dienas prieš derliaus nuėmimą, palaikykite augalą visiškoje tamsoje. Neleiskite augalui gauti jokios šviesos. Tai darydami, moteriškos giminės augalai mano, jog ateina žiema ir prieš mirtį pradeda gaminti didesnį kiekį THC.
  11. Derliaus nuėmimas! Gero skonio! 🙂
SOG (sea of green)

Sea Of Green

SOG – Sea Of Green – “Žalia jūra”

Tai metodas, kada auginama daugybę mažų augalų, anksti brandinami, ir gaunamas greitas derlius. Užuot ilgai auginę kelis didelius augalus, toje pačioje vietoje galima subrandinti daug mažų augalų žymiai greičiau. Šitaip praeina mažiau laiko tarp derlių nuėmimo, todėl elektros sąnaudos stipriai sumažėja. Taip pat kuomet vienas derlius yra nuimamas, kitas gali būti pradėtas auginti, ir įmanoma palaikyti derliaus gavimą ištisus metus. Keturi augalai – puiki pradžia 30 kvadratinių cm (1 pėda) plotui. Vienas augalas tokiame plote užaugs didelis ir turės stambų viršutinį žiedą, tačiau neleis pagrindiniam stiebui stipriai išsišakoti.

Sea Of Green

Daug kanapių augalų sukuria tai, kas vadinama “green canopy” (žalia uždanga) ir gauna maksimaliai šviesos. Mažai šviesos patenka žemiau žiedų, kadangi kanapės būna taip arti viena kitos, kad tik nedideli tarpeliai lieka tarp lapų ir žiedų. Augintojai turėtų susikoncentruoti į augalo viršūnes, kad maksimaliai būtų išnaudota erdvė, šviesa ir laikas. Tinklas ar panašus darinys tūrėtų būti naudojamas kad išlaikytų augalų viršūnes, kadangi stiebai dažnai nebūna tokie dvirti, kad išlaikytų tokį didelį žiedyną. Taip pat galima naudoti ir pagaliukus, smeigiant į žemę, tačiau juos ne taip paprasta kontroliuoti, jei jūsų SOG yra didelis.

Sea Of Green

Dideli augalai turi didesnį derlių vienam augalui, tačiau daug mažų augalų žymiai geriau išnaudoja auginimo plotą, todėl derlius yra didesnis. SOG pradėta naudoti Olandijoje. Vietoj 4 didelių augalų mažame kambaryje, pradėta auginti 12 mažų augalų ant lentynos, po kuria dar viena lentyna, taip pat su 12 mažų augalų. Šitaip augalai subręsta per 3-4 mėnesius. Jei jų auginimo periodus atskirtume, derlių gautume kas 45-60 dienų, kadangi kuomet nuo vienų augalų derlius būtų nuimamas, kiti augalai jau pradėtų žydėti. Daug mažų augalų du kartus greičiau užpildys auginimo patalpą negu keli dideli augalai, todėl derlius imamas beveik du kartus dažniau.

Sea Of Green

Karpymas

Topping ir Fimming

Kadangi tikslių šių žodžių atitikmenų lietuvių kalboje neradau, naudosiu angliškus.
Topping ir Fimming yra pagrindiniai karpybo būdai. Toliau tekstuose rasite išsamius paaiškinimus kaip šias technologijas naudoti ir kam jos skirtos.
Topping metodiką būtina naudoti, jei auginate Sativa rūšį nedidelėje palpoje / spintoje / dežėje.

Karpymas nėra galvos skausmas, nors daugelis iš pirmo žvilgsnio mano jog tai sudėtinga. Tiesiog sekite instrukcijas ir netrukus tapsite tikru profesionalu šioje srityje. Jei nusprendėte auginti bet kokią Satyvos rūšį, būtinai nuspręskite iš anksto kokią techniką naudosite, kad apribotumėte jo aukštį.

Topping

Tiksliausiai apibūdinantis terminas šiai technikai lietuviškai vadintusi – Viršūnių genėjimas.

  1. Savo augalo viršuje raskite vietą kuri yra šiek tiek žemiau naujausiai išaugusio aukšto. Skustuvėlio ašmenis pamirkykite spirite ir vienu, tiesiu kirčiu nupjaukite augaliuko stiebą horizontaliai. Taip turėtumėte daryti ne ankščiau nei užauga 3 ar 4 lapų aukštai (pakopos).
  2. Šalia parodytos nupjautos vietojs turėtų išaugti dvi naujos šakelės sudarydamas “Y” formą.
  3. Po dviejų dienų jau turi matytis dvi naujos viršūnės.

Karpymas

Fimming

Fimming praktiškai nesiskiria nuo Topping, išskyrus vienu dalyku – pjaunama šiek tiek aukščiau.
Apkarpant šiuo būdu gaunamos ne 2, o 4 viršūnės.

1. Raskite naujausiai išaugusią viršūnę.

Karpymas

2. Švariomis sterelizuotomis žirklėmis nukirpkite maždaug 80% naujos ataugos.

Karpymas

3. Žiūrint iš viršaus į nukirptą viršūnę.

Karpymas

4. Žiūrint į nukirptą viršunę po dviejų dienų.

Karpymas

Štai ir viskas!

Klonavimas

Jei turite kokybiškų sėklų, žinoma kitas žingsnis tūrėtų būti kokybiški augalai. Siekiant sumažinti išlaidas ir laiką siūlau naudoti moteriškų augalų klonavimą

Jei įsitikinote, kad jūsų augalas yra moteriškos lyties ir norite tęsti auginimą, galite pradėti klonuoti be jokių nuostolių, kadangi šie palykuonys turi visas “motinos” originalias savybes.

Jūsų klonas garantuotai bus moteriškos lyties. Šitaip sunaudojama daug mažiau išteklių: žemių, trąšų, energijos, laiko, sėklų. Šiuo būdu paprastai galima išgauti derlių ištisus metus. Pastebėsite, kad klonuodamas augalus sutaupote daug pinigų. Jūs galite savo augalus klonuoti daug daug kartų atskirdamas šakeles nuo pagrindinio stiebo.

Kanapių klonavimas neturėtų būti painiojama su veislinimu (breeding), tai du skirtingi dalykai. Klonuojama tam, kad išaugintume tokių pačių genų augalų kartą.

Kanapės yra tvirtas ir lankstus augalas. Jis gali būti sugrąžintas vėl į vegetatyvinę stadiją, nors jis pradėjo žydėjimo etapą ir parodo savo moterišką lytį.

Kaip matote iš šios nuotraukos – augalas yra moteriškos lyties:
Klonavimas

Tinkamas paruošimas

Kai ruošiates klonuoti savo augalus, svarbiausia, kad viskas būtų švaru. Jei nenaudojate chirurginių pirštinių – nusiplaukite rankas, o įrankius dezinfekuokite spirituotame skystije.
Klonavimo įrankiai
Atminkite, kad tam tikra prasme mes ir ruošiames chirurgijai, tiesiog viskas vyksta su mylimu augalu.

Įrankiai: Hormonai šaknims (šaknijimosi gelis), spirituotas skystis, aštrus pjautuvėlis (“britvutė”, pnš..), chirurginės pirštinės ir puodeliai klonams.

Kiekvieną kartą prieš pradedant klonuoti, pašalinkite šiek tiek šaknijimosi gelio nuo paviršaus peiliu ar skustuvėliu. Tai apsaugos gelį nuo užterštumo, kuris gali būti ant jo paviršiaus.

Mes jau pasirinkome moterišką augalą ir paruošėme jį klonavimui. Šiame pavizdyje mes rodome kaip paruošti vieną kloną, tačiau paprastai daroma daug klonu vienu metu.

Įsišaknijimo gelis
Įsišaknijimo gelis yra gana brangus, tačiau neišsigąskite ir negailėkite, nes jo užtenka beprotiškai ilgą laiką.

Dirbkite kruopščiai, ir neužterškite viso savo gelio (neimeskite žemių, neįpilkite vandens ir t.t..). Paimkite nedidelį kiekį gelio peiliu, uždarykite indelį ir patraukite į šalį.

Nedėkite panaudoto ar likusio gelio atgal į indelį. Nadokite kiek galima tikslesnius kiekius, kad nereikėtų išmesti nepanaudoto gelio.

Dabar imame skustuvo peiliuką ir vienu pjūviu nupjauname šakelę kurią pasirenkame. Pjauti reikia istrižu kampu (negalima pjauti tiesiai). Šiame pavizdyje pjauname šakelę esančią 3-4 lapų aukšte skaičiuojant nuo viršaus.
Klono kirpimas
Būkite atidūs ir švelnūs klonams. Venkite liesti lapus, o ypač nupjautos galūnės. Nelaikykite ilgai ore, kadangi deguonis kuris patenka pro nupjautą galūnę gali jiems pakenkti.
Klono kirpimasKlono kirpimas
Dabar esame pasiruoše persodinti klonus. Nepamirškite įrankius laikyti švarioje vietoje.
KlonavimasKlonavimas
Pradžioje reiktų sutvarkyti kloną. Apkarpykite didesnius lapus kurie yra arti nupjautos vietos (paveikslėliai aukščiau).
Imkite įsišaknijimo gelį ir gausiai užtepkite nuo nupjauto galo iki nupjautų lapų (paveikslėlis žemiau).
Klonavimas
Nebijokite gausiai užtepti gelio, kadangi jis apsaugo augalą ir iš karto suteikia tai ko reikia, kad pradėtų augti šaknys.

Nepamirškite būti švelnūs su klonais, kadangi jie yra jautrūs ir pažeidžiami šiuo momentu.

Šis Northern Lights/Haze kanapės klonas pasiruošes kelias dienas pabūti “žemės ir dregmės kupole” (vazonėlyje ar puodelyje sukuriamas šiltnamis).

Kai kloną sodinate į žemę (mes panaudojome pirštą – “mažylį”, kad padarytume skylutes iš anksto) lengvai jį apiberkite žemėmis tuo pačiu metu bandant jį išlaikyti tiesiai. Nesuspauskite žemių per stipriai!
KlonavimasKlonavimas

Kuomet klonas jau pasodintas į žemę, gausiai jį palaistome. Kai žemės tampa šlapios, ant vazono, ar puodelio kuriame auga augalas, uždėkite permatomą kupolą (nupjautą plasmasinį limonado butelį, stiklainį ar pnš.) kelioms dienoms. Klonams geriausia suteikti 20 val. šviesos ciklą.

Jei klonuojate moterį kuri jau buvo žydėjimo stadijoje, gali užtrukti kelios savaitės, kol augalas visiškai atsistatys į vegetavimo stadiją. Klonuojant moterišką augalą (užaugintą iš sėklos), užteks tik porą savaičių, kad klonai būtų pasiruošę žydėjimui.

Be įprasto laistymo nepamirškite purškiti klonų lapus purkštuku keletą dienų. Kol leidžia šaknis klonai mėgsta drėgmę

Patariu investuoti į Moteriškų Kanapių Sėklas (female cannabis seeds). Nors šios sėklos ir brangesnės, tačiau užtikrina, jog augalas bus moteriškos lyties. Taip galime klonuoti jauną augalą dar jo vegetavimo stadijoje, todėl sutaupysite laiko, kurį sugaištate, kol laukiata kada augalas parodis lytį.

Klonavimas

ScrOG (Screen of green)

Atvirkštinė kvadrato taisyklė

ScrOG (Screen Of Green) – Žalias Tinklas – tai metodas maksimilizuoti išauginamą derliaus kiekį. Nesumaišykite su SOG – tai du skirtingi metodai. ScrOG skiriasi tuo, kad jis maksimaliai išnaudoja auginimo plotą auginant kuo mažiau augalų (SOG atvėju auginama daug mažų augalų). Medicininės kanapės augintojai naudodamiesi šiuo būdu, išauginą maksimalų kiekį derliaus iš kiekvieno augalo (jei jiems yra ribotas skaičius leistino auginimo).

Tinklas pakabinamas horizontaliai virš augalų, o augalo viršūnės prakišamos virš jo, kas visos viršūnės būtų viename lygyje. Tai leidžia pasiskirstyti šviesai, kad visi pumpurai gautų vienodą kiekį šviesos. Visos viršūnės bus maždaug vienodai nutolę nuo šviesos šaltinio, todėl gaus vienodą kiekį šviesos ir augs vienodai.

Šviesos sumažėjimas: Atvirkštinė kvadrato taisyklė teigia, kad jeigu šviesos atstumas dvigubėja, tuomet šviesos intensyvumas didėja 4 kartus:

Atvirkštinė kvadrato taisyklė

Atvirkštinė kvadrato taisyklė

Kanapių augintojai tai supranta ir nori gauti maksimalų šviesos išnaudojimą. Įprastai auginant augalą, žemesnės šakos gauna žymiai mažiau šviesos, nei gauna viršuje esančios šakos. ScrOG sumažina šią prblemą, nes visos augalo viršūnės yra horizontalioje padėtyje, viename aukštyje, todėl visos šakelės gauna maksimalų kiekį šviesos.

Vegetatyvinė stadija: Augalai vegetavimo stadijoje turi būti tol, kol 70 – 80 % tinklo bus užpildyti šakelėmis. Kai šakelės išsikiša 7-10 cm virš tinklo, ji perkišama atgal užkabinant už tinklo, taip paruošiamas augalas žydėjimui. Priklausomai nuo augalų skaičiaus, tinklui užpildyti, gali prireikti ilgesnio vegetacinio periodo nei įprastai.

Laiko paskirstymas: Pasirinkti laiką kada pradėti žydėjimą – pagrindinis ScrOG metodo aspektas, nuo kurio priklausys jūsų auginimo produktyvumas. Jei tinklas nebus pilnas nuimant derlių – vadinasi jūs auginimo ploto neišnaudojote tinkamai / maksimaliai. Tačiau jei tinklas bus per daug pripildytas, tuomet žiedai bus per daug suspausti, kad vystytųsi tinkamai.

Jei auginate pirmą kartą, nepatariama naudoti šio metodo. Prieš tai geriau būtų užauginti įprastu būdu, kad suvoktumėte kaip augalas auga, tik po to galėsite tinkamai išnaudoti ScrOG metodą.

Regeneracija

Yra įmanoma nuimti nuo augalo derlių, o paskui atsatyti jį į vegetavimo stadiją, kad nuimtumėte du ar net tris derlius nuo vieno augalo! Antras derlius gali būti nuimtas po 6-8 savaičių. Kadangi augalo stiebas ir šaknys jau susiformavę, augalas gali duoti antrą ar trečią derlių per pus greičiau nei pirmasis. Kai derlius nuimamas, reikia nukirpti trečdalį augalo nuo viršaus. Palikite sveikiausius vėduoklinius lapus augalo vyduryje. Atsargiai nupjaukite pumpurus. Ant žemesnės augalo dalies nuimkite pilnai subrendusius žiedus, tačiau ant kiekvienos šakelės palikite po mažą pumpurėlį. Tai bus pradžia augalui kuris bus atstatomas. Kuo daugiau pumpurų paliksite ant augalo, tuo greičiau jis atsistatys. Pamaitinkite augalą trąšomis su dideliu azoto kiekiu iš kart po derliaus nuemimo, bei gausiai paliekite. Kai ketinate regeneruoti augalą, įsitikinkite, kad jam netrūksta azoto.

Kai derlius nuimamas, augalus reikia laikyti po nuolatine šviesa. Užtruks 7-14 dienų, kol augalai visiškai atsistatys ir pasimatys regeneracijos ženklai. Skirtingai nuo normalaus vystimosi, pirmos naujos ataugos pasimatys ties žemesniais lapais. Leiskite trumpai pavegetuoti, o tuomet vėl nustatykite žydėjimo stadija. Dabar derlių galėsite nuimti du kart greičiau nei įprastai.