
Svarbūs faktai apie trąšas
- Elementai: azotas (N), fosforas (P) ir kalis (K) yra svarbiausios maistinės medžiagos, kurios spartina augimą.
- Kalcis (Ca) gali būti naudojamas kontroliuoti pH.
- Azotas (N) užtikrina greitą ir vešlų augimą. Jis leidžia kanapėms peraugti beveik bet kokį kitą augalą.
- Fosforas (P) daugiausia reikalingas daigui ir žydėjimo periodu.
- Kalis (K) atsakingas už stiebo tvirtumą, stiprumą, atsparumą ligoms ir kenkėjams.
- Kalcis (Ca) nėra maistingoji medžiaga augalui, tačiau jis išlygina substrato pH.
- Kad užaugtų didelės kanapės, reikia nuolat jas tręšti maistingosiomis medžiagomis, kurios turėtų būti pridėtos prie laistomo vandens.
- Trąšų kiekis priklauso nuo augalo ir vazono dydžių, bei substrato savybių ir kokybės
- Jei trąšas pilate nesumaišydami su vandeniu, po to būtinai palaistikyte augalą, kad trąšos pasiskirstytų po substratą.
- Rekomenduojama trąšas ištirpinti vandenyje, kuriuo lasitomas augalas.
- Per didelis kiekis trąšų užteršia substratą, kenkia augalui, jo augimui ir vystimuisi.
- Lapų tręšimas (Vandens, kuriame ištirpintos trąšos, purškimas ant lapų) yra idealus būdas patręšti didelius augalus.
- Maistingųjų medžiagų trūkumą galima nustatyti iš lapų būklės ir spalvos pakeitimo.
- Hidroponika yra gera alternatyva dideliam kiekiui substrato. Didelis privalumas tai, kad maistingujų medžoagų kiekį galima labai lengvai reguliuoti.
- Substratas su daug organinės medžiagos dažnai būna gana rūgštus (mažo pH).
- Daugiausia maistingųjų medžiagų geriausiai tirpsta substrate kurių pH tarp 6 ir 7,5.
- Dažnas azoto, fosforo ir kalio naudojimas sumažina pH, todėl truputis kalcio (Ca) jį atstatytų.
- Išsaugoti pertręštą augalą, galima pašalinus kelis centimetrus viršutinį substrato sluoksnį.
- Nors sveiki ir stiprūs augalai mėgsta nuolat gauti maistingųjų medžiagu, vis tiek jų neturėtumėte tręšti kasdien.
- Augalas augantis prastame substrate ir gaunantis mažai trąšų vystisis geriau, nei tie kurie augs pertręštame substrate.
- Nors Anglies Dioksidas ir nėra maistingoji medžiaga, tačiau jis gali būti panaudotas siekiant paspartinti augimą vegetacijos stadijoje.
- Rūgštaus substrato pH galite subalansuoti sutraiškius keletos kiaušinių lukštų ir pamerkus juos į vandenį. Lukštus ištraukite, o vandeniu paliekite savo augalus.
- Substratas, kuriame bus pakankamai Azoto, padidins tarpubamblių (ta vieta kurioje stiebas ar šakos šakojasi) vystimasi ir stiebe sparčiau ir daugiau augs jauni ugliukai.
- Šlapimas yra puikus Azoto šaltinis, tačiau kadangi jis per daug koncentruotas, jį visą laiką reikia skiesti su vandeniu.
- Jei jūsų substrate yra maistingųjų medžiagu, mažam daigeliui, augančiam dideliame vazone, pirmas kelias savaites jam trąšų pilti nereikia.
- Nors kanapės ne itin gerai auga substrate kuriame nedaug maistingųjų medžiagų, tačiau tai žymiai geriau negu auginti pertręštame substrate.
- Organinės trąšos yra ne taip koncentruotos kaip cheminiai mišiniai, ir kadangi maistingosios medžiagos išleidžiamos lėčiau – yra žymiai mažesnė tikimybė pertrešti savo augalą.
- Tipiška programa: pirmą kartą tręšiama po 5 savaičių augimo. Po to kas 2 savaites iki žydėjimo.
- Visada geriau tręšti dažniau ir su labiau praskiestu vandeniu tirpalu, negu retai ir su didele trąšų koncentracija.
- Visada įsitikinkite, ar trąšos pilnai ištirpo vandenyje ir tik po to tręškite augalą.

Micro- / Macro- elementai
Kas yra Micro- / Macro- elementai, ir už ką jie yra atsakingi?
Makroelementai
Makroelementai yra elementai svarbiausi augalų augimui. Tai yra trys pagrindiniai ir ryškiausi makroelementai: Azotas (N), Fosforas (P) ir Kalis (K). Šių elementų yra visose trąšose, tačiau skirtingi kiekiai, priklausomai nuo trąšų rūšies / markės. NPK santykis bus išvardintas trimis skaitmenimis atskirtais brūkšniais (pvz. 20-30-20). Šiuos skaičius reikia rinktis pagal augimo stadija ir specifinius poreikius. Patarimas: vegetacijos stadijoje svarbiausi elementai N ir P, o žydėjimo stadijoje – P ir K.
Mikroelementai
Kartu su pagrindiniais makroelementais augalui reigalingi ir mikroelementų ilgalaikiam augimui ir energijai. Kai kurie iš šių elementų yra: Kalcis (Ca), Magnis (Mg), Siera (S), Manganas (Mn), Boras (B), Cinkas (Zn), ir Varis (Cu). Jos yra daugumoje trąšų (nor ir be kaikurių išvardintų elementų), tačiau žymiai mažesnėm proporcijom negu makroelementai.
Micro- / Macro- elementų nauda ir trūkumai
Azotas
Simbolis: N
Atominis skaičius: 7
Atominė masė: 14,00674
Naudos: Azotas skatina Fotosintezė ir yra tiesiogiai atsakingas už Chlorofilo gamyba. Tai skatina lapų ir stiebo vystimąsi, augalo bendrą dydį, energiją.
Trūkumo simtomai: Azoto trūkumas sumažina augimo spartumą, pageltonuoja lapai (pradedant senesniais / žemiausiais lapais). Šaltesnė substrato temperatūra padaro azotą mažiau prieinamą augalams.
Fosforas
Simbolis: P
Atominis skaičius: 15
Atominė masė: 30,973762
Naudos: Fosforas naudingas sėklų daiginimui, daigelio augimui, bei šaknų vystimuisi. Taip pat jis svarbus sakų gaminime, spartina žiedynų augimą, bei reikalingas cukraus ir krakomo gamybai. Fosforas taip pat padidina energijos kiekį.
Trūkumo simtomai: Fosforo trūkumas sumažina augimo spratumą, bei formuoja mažus lapus kurie greitai nuvysta ir nukrenta. Lapai būna silpni, melsvai žalsvi, kurie pasidar rausvi, o lapų kraštai atrodo lyg apdegę. Per didelis fosforo kiekis gali skatinti kalio trūkumą.
Kalis
Simbolis: K
Atominis skaičius: 19
Atominė masė: 39,0983
Naudos: Kalis yra svarbus jūsų augalams medžiagų apykaitos pasikeitimams žydėjimo metu, bei žiedynų vystimuisi. Taip pat duoda augalui energijos, didina atsparumą ligoms, stiprina augalo tvirtumą.
Trūkumo simtomai: Kalio trūkumas sumažina augimo tempą. Lapų kraštai apdega ir tampa rudos spalvos, o kraštai garbanoti.
Kalcis
Simbolis: Ca
Atominis skaičius: 20
Atominė masė: 40,078
Naudos: Kalcis yra pagrindinė ląstelių sienelės sudėdamoji dalis. Jis stiprina stiebus, šakeles, taip pat prisideda prie šaknų vystimosi
Trūkumo simtomai: Kalio trūkumą galima atpažinti iš kreivų lapų su lenktais galiukais ir garbanotais kraštais. Taip pat išsivysto silpna šanknų sistema.
Magnis
Simbolis: Mg
Atominis skaičius: 12
Atominė masė: 24,3050
Naudos: Magnis yra reikšmingas chlorofilo gamybai ir daugumai fermentų reakcijų. Tai atsakinga už sveikų lapų struktūrą ir gamybą. Taip pat magnis padeda susiformuoti sveikoms gyslų struktūroms, ir lapams.
Trūkumo simtomai: Magnio trūkumas kiekvieną augalo rūšį įtakos skirtingai. Dažniausias simptomas yra ryškūs pageltovanę lapai, ir jų nukritimas dar nenuvytus, pradedant seniausiais / žemiausiais lapais. Per didelis magnio kiekis gali padidinti kalcio trūkumą.
Siera
Simbolis: S
Atominis skaičius: 16
Atominė masė: 32,066
Naudos: Siera, kuri yra proteino sudedamoji dalis, gyvybiškai svarbi baltimų bei chlorofilo gamybai, bei augalo vystimuisi.
Trūkumo simtomai: Sieros trūkumą galima atpažinti pagal augimo sulėtėjimą, kartu su mažais, deformuotais lapais, kurie yra apvalios formos ir užsiriete aukštyn. Lapai taps kieti ir trapūs, o galiausiai nukris.
Manganas
Simbolis: Mn
Atominis skaičius: 25
Atominė masė: 54,93805
Naudos: Manganas daugeliui fermentų yra kaip katalizatorius. Taip pat padeda fotosintezei, bei chlorofilo gamybai.
Trūkumo simtomai: Mangano trūkumas kiekvienai augalų rūšiai pasireiškia įvairiai. Kanapėms dažniausiai pagelsta višutiniai lapai, tuo pat metu, kai stiebas lieka gana žalias. Ant lapų paviršiaus gali atsirasti baltų / pilkų taškų ar dėmių. Kaip įprasta, tai pirmiausia pasireiškia seniausiams, žemiausiams lapams. Per didelis mangano kiekis gali padidinti geležies (Fe) trūkumą (Geležies trūkumo simptomai panašūs kaip ir mangano).
Boras
Simbolis: B
Atominis skaičius: 5
Atominė masė: 10,811
Naudos: Boras padeda judėti cukraus ir vandens dalelėms, taip pat reguliuoja jų įsiurbimą į ląsteles. Boras padeda vystitis stiebas, šakelėms, ir išlaiko kalcį tirpioje formoje. Be to boras prisideda prie lapų vystimosi, jų spalvos ir sruktūros.
Trūkumo simtomai: Boro trūkumą galima atskirti iš iškraipytų ar / ir mirusių augalo viršūnių, tuščiavidurių stiebų ir neteisingos formos žiedų. Augalai dėl boro trūkumo kenčia nuo nudegimų, o lapai garbanojasi, atsiranda dėmių, praranda spalvą. Pirmiausiai simtomai pasimato ant jaunų, naujausiai išaugusių lapelių. Boro trūkumas pasireiškia panašiai kaip “Mg” ar “K”.
Cinkas
Simbolis: Zn
Atominis skaičius: 30
Atominė masė: 65,39
Naudos: Cinko kiekis tiesiogiai turi įtakos augalų dydžiui ir jo brendimui, nes jis yra reikalingas gaminant augalinius baltymus. Todėl Zn yra labai svarbus augant lapams ir stiebams.
Trūkumo simtomai: Trūkstant cinko, pageltonuoja chloroplastos esančios lapų gyslose. Dažnai atsiranda rusvų taškelių, ar negyvų ląstelių dėmių lapų paviršiuje. Pirmi simptomai pasireiškia senesniems, žemiau esantiems lapams. Vegetatyvinėje stadijoje augalas suletėja augęs ir deformuojasi, o žydėjimo stadijoe žiedų vystimasis sumažėja. Per didelis kiekis Zn pasireiškia lygiai taip pat kaip ir Fe (geležies) trūkumas.
Varis
Simbolis: Cu
Atominis skaičius: 29
Atominė masė: 63,546
Naudos: Varis padeda sveikai vystytis stiebams, šakoms. Suteikia energijos. Jis būtinas gaminant baltymus, bei reprodukcijai
Trūkumo simtomai: Trūkstant vario, lapai gali turėti melsvą atspalvį, gali pageltonuoti viršūnėse ar kraštuose.

Tikslios trąšų formulės nėra, nes skirtingos veislės mėgsta šiek tiek skirtingą maistą.
Vegetacija
Vegetacijos stadijoje reikia daugiau Azoto (N).
Perkant kompleksines trąšas N-P-K proporcijos tūrėtų būti panašu į:
15-5-5
ar
20-10-12
Žydėjimas
Žydėjimo stadijoje reikia daugiau Fosforo (P).
Perkant kompleksines trąšas N-P-K proporcijos tūrėtų būti panašu į:
10-30-10
ar
10-30-20
Naudota literatūra:
greenpassion,
concept420